Tyvärr så hittar jag inte vart denna tråd riktigt faller in i någon av byggtrådarna som va uppsatta så Admin får mer än gärna rätta mig om jag e helt ute och cyklar!
Då jag har kommit att gilla militärt, banddrivna fordon och udda prylar så har jag blivit kär i Bandvagn 202.
Så nu när man har tid och möjlighet så kom jag på att varför inte bygga en som faktiskt får plats i hemmet!?
Efter mycke efterforskning och sådan så kom jag fram till att en BV 203:a skulle bli perfekt för RC bygget! För då kan man göra en fullt utseendemässig hytt/framvagn med all elektronik i bakvagnen plus massa antenner! Förutom motor, styrningen och fördelningslåda som kommer sitta under huven lätt åtkomligt! ;)
Så gick ut på nätet och började kolla delar och kollade vad jag hade hemma... Mycke som man va tvungen att införskaffa... Så först skulle jag bygga i !/35 tror jag de va.
Jag fick tag på två stycken 1/10 crawler Axial SCX10 bakaxlar (tror jag de va) och efter mycke tänk å filurande så fix jag till ett par axlar som är rätt mått i bred för mitt bygge. Köpte även 4 uppsättningar av Blizzard band med drivhjul. Även mellan axlar och drivhjul fick jag hitta en lösning då det saknades ca 4 mm från axel till innermått av drivhjulen, fick göra en distans där som är gängad inuti. Fick hjälp av en kille på jobbet som fixade 4 st sådana!
Chassit som ni kan se på bilderna här nere är INTE de chassit jag ska använda då jag hitta massa fel då jag äntligen fick tag på bättre bilder hur midjan och underredet ser ut.
Blir till att byta ut dom till några som jag ska börja med att bygga så fort mina plåtar kommer!!
Nu när golvet ÄNTLIGEN e fixat i min lilla verkstad, så ska jag äntligen få börja riktigt med detta projekt!
Mitt största bekymmer är dock allt elektroniskt... Jag blev tyvärr inte el barnet i familjen!
Jag har planer för ljud (Volvo B18/B20 motor, uppstart, tomgång och varvning), ljus, styrservo och motor.
Andra tips och trix tar jag gärna emot!



