Page 1 of 2

Brylles tiger 1 frågor.

Posted: March 18th, 2009, 9:52 am
by Brylle
Tjena jag tänkteha den här tråden för att komma med frågor ang min Tiger 1 HL som jag tänkte måla om.
Min första fråga är, hur får man loss dom innre fjädrings hjulen, jag har försökt men vågar inte ta i allt för mycket av rädsta för att ha sönder något.
Och så undrar jag om nån vet vilka fäger som är bra att måla om med, jag tänkte ha en sand gul färg som grund. Efter som det är första gången jag målar med airbruch(har lånat en) så tänkte jag ta en camomålning som är lite enklare samt med så få färger till att börja med..puh det blev mycket det här :wink:
All hjälp tas tacksammt emot!

/Magnus

Posted: March 18th, 2009, 10:58 am
by Gabriel
Bra bra, det är säkert flera som finner denna tråden nyttig :)

För att lossa bärhjulen tar du på enklaste vis en skruvmejsel, lite bredare version, petar in mejselhuvudet mellan hjulet och bärarmen. Därefter vrider du mejseln försiktigt, har du gjort rätt så skall axeln släppa.

När det gäller målningen så är jag lika grön med airbrush. Jag vet dock att du bör öva och testa på något du inte är rädd om, en gammal plastlåda eller något annat lämpligt. Se också till att färgen är ordentligt utspädd, den skall enligt uppgift vara lös och rinnig.

Beroende på tidsepok så grundmålade Tyskarna med olika färger. Din Tiger 1 är en tidig modell och jag mins faktiskt inte vilken färg som gällde då.. någon som vet?

Lycka till
Gabriel

Posted: March 18th, 2009, 6:04 pm
by Jakeand

Posted: March 22nd, 2009, 12:43 pm
by Brylle
Tack för bra tips!
Jag har fått loss samtliga drivhjul, och har lagt en sandgul grund färg, det gick bättre än jag trodde det skulle göra :D
Dock så lyckades jag med att dra loss ett gäng lödade sladdar, bla till tornmotorn samt lite annat, hoppas jag fixar att sätta ihop rätt bara....hehe

Posted: March 22nd, 2009, 1:23 pm
by Gabriel
Härligt att målningen och hjullossandet gick vägen :)
Oroa dig inte över kablarna, jag ska försöka fixa ett kopplingsschema åt dig.

Gabriel

Posted: March 22nd, 2009, 2:43 pm
by Jakeand
Schema som jag sparat,


RX 14
Image

Image
Image

RX 18
Image

Image

OBS "Pin 1-8" ordningen är omkastad på vissa bilder. Kablarnas färger kan variera och röd/svart är inte alltid +/- utan kan vara tvärtom...

Posted: March 22nd, 2009, 3:14 pm
by Gabriel
Kvick som en lärka Jake :wink: Fint med en lösning på rx18, den behövde jag faktiskt.

Gabriel

Posted: March 22nd, 2009, 5:14 pm
by Brylle
Perfa, precis vad jag behövde.
Kabel 3-7 vad dom som jag slet loss av misstag. Jag ska börja löda så fort jag kan.
Jag har åxå målat klart mitt livs första tanks idag! Grundfärgen gick bra men den gröna camofärgen gick......mindra bra, men va fan man lär av sina misstag...hehe
Ska lägga upp foto!.....Föresten så jävla illa blev det inte :D

Posted: March 22nd, 2009, 5:23 pm
by Brylle
Å ett stort tack till alla snabba hjälpsvar jag får!!!!

Posted: March 25th, 2009, 7:37 pm
by Jakeand
Brylle wrote:Å ett stort tack till alla snabba hjälpsvar jag får!!!!
Det är bara att fråga på, mera Tiger info här: http://www.4shared.com/dir/13644356/47d ... Tanks.html

Posted: March 25th, 2009, 8:46 pm
by Gabriel
Bara kul och hjälpa till om man kan. Här är en ganska bra länk till ett stort internationellt forum, mycket mycket skala 1:16 på det.
Men denna länken går till en kunskapsbank på det forumet: http://www.rcuniverse.com/forum/m_5760954/tm.htm Finns lite allt


Gabriel

Posted: March 25th, 2009, 8:56 pm
by Jakeand

Posted: March 30th, 2009, 6:56 pm
by Brylle
Tjena!
Nu har jag lagt upp lite bilder på min tiger 1. Jag har inte målat efter någon standardcamo, utan med frihand. Detta är allså första gången jag använt i en airbrusch.
Det gav iaf blodadtand och det blir nog mer framöver.
/Magnus

photobucket.com/albums/uu333/bryllepunk/

Posted: April 14th, 2009, 8:19 am
by Brylle
Lite uppdatering, har lödit ihop alla sladdar som hade lossnat så nu funkar den som den ska,förutom skjutmekanismen som inte funkar. Men det kvittar just nu.

Posted: April 14th, 2009, 8:53 am
by Gabriel
Ser bra ut! Har du funderat på och vädra den?

Gabriel